Svatomartinská vína

Svatomartinská vína

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, se kterými si podle tradice můžete přiťuknout 11. listopadu ve svátek sv. Martina, nejdříve v 11 hodin.


Označení Svatomartinské mohou nést pouze ta vína, která prošla přísným hodnocením a vyrábět se mohou pouze z těchto raných odrůd - bílá vína: Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský, růžová vína: Modrý Portugal, Zwegeltrebe a Svatovavřinecké a červená vína: Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

 

Zvyk připíjet si na sv. Martina poprvé novým vínem sahá až do doby císaře Josefa II. Důvod byl prostý – v tento den vinařům, kteří pracovali u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo u sklenky prvního vína z podzimní sklizně a nad pečenou husou a koláči.

 

Obliba svatomartinského vína každoročně roste a na mnoha místech se koná celá řada vinařských akcí, v restauracích nabízejí svatomartinské menu.

 

Svatomartinská vína mají své kouzlo. Jsou mladá, divoká, svěží, mají světlou barvu a lehkou chuť s nádechem ovoce. Pokud je nestihnete vypít hned na podzim, vinaři tak doporučují učinit do Velikonoc.Zpět na články...Vinotéka Sedlčany